Měřidlo je nezastupitelný nástroj pro průmysl i strojírenství. Díky němu máte možnost neustále kontrolovat, zda vyrábíte přesně to, co jste plánovali. Jestli je produkt dostatečně vysoký, dlouhý, široký či hluboký. Je nespočet druhů měřidel a každé se hodí na různou činnost produkce. Opravdový mistr si tak musí vybírat z co nejširšího sortimenturůzných typů. Jedině v tom případě dostane specifický, prvotřídní nástroj odpovídající jeho potřebám.

Týká se to například posuvných měřítek, které mají velmi široké využití. Tzv. posuvka umožňuje změřit délku malé trubky, součástky do stroje či komponentu do elektroniky. Běžné výrobky mají rozměry až 300 milimetrů s přesností na cca 0,1 mm (produkty navíc obsahují i hloubkoměr na druhé straně). Ne každý produkt ale přesně sedne danému mistrovi. Je známou pravdou, že byste si měli nejdříve kupovaný nástroj pořádně „osahat“, abyste věděli, jestli vám sedí. Při tom se zblízka podíváte na strukturu materiálu, ze kterého je výrobek vypracován, případně si zkusíte jeho fungování. Pokud se s kusem „seznámíte“ hned na začátku, mnohem spíše pak odejdete spokojeni.

Jestli potřebujte vaše produkty doslova chirurgicky vyměřit, spíše si pořiďte mikrometr. Díky němu víte naprosto jistě, zda je váš komponent připraven k předání zákazníkovi. Shoda se totiž vypočítá až na 0,01 milimetru. Některé mikrometry mají digitální stupnici, díky které dokáží rozlišit míru až jednu tisícinu milimetru – dají se využít i v laboratorních podmínkách. Ve velké konkurenci tak vaši zákazníci ocení dokonalou přesnost vašich produktů.

Pokud chcete ověřit nejen délku, ale i správný úhel, doporučujeme úhelníky nebo úhloměry, které jsou nezbytné pro každého správného řemeslníka. Úhly je třeba ve strojírenství měřit velmi často, pomocí úhelníku například zkontrolujete kolmost ploch, produktů, nebo nastavíte pravý úhel. Pro zkontrolování jiného úhlu vám poslouží tzv. úhloměr s rozsahem kruhu o 360°.

Neméně významnou funkci mají úchylkoměry. Kontrolují odchylky od předepsané míry až na setiny či tisíciny milimetru, vystřeďují rotační obrobky apod. Díky těmto přístrojům spočítáte nejen délku či správný úhel, ale také zda se rozměry přirozeně odchylují od požadovaného standartu.

Dalším nezbytným pomocníkem jsou při výrobě rýsovací pravítka, jehly i šablony. Pomocí nich se na polotovar nebo obrobek vyznačuje přesný tvar budoucí součásti. Pokud máte kvalitní pomůcky, vydrží vám velmi dlouho. Tyto nástroje jsou velmi důležité, protože přesně vyměřují podobu produktů v továrně. Ostatní již zmíněná měřidla kontrolují finální podobu součástek, ale tyto rýsovací potřeby určují už na úplném začátku, jak co bude vypadat.


← Zpět na blog