Každá výroba nebo opracování materiálu musí vycházet z přesného plánu. Truhlářská i zámečnická dílna vždy pracuje na základě dané představy o velikosti výrobku, jeho uložení nebo ukotvení v prostředí. V případě výroby nábytku jsou dané i parametry otevírání dvířek, rozvržení úložných míst, nosnosti, podle druhu výrobku. Zámečnická dílna často do plánu musí zapracovat i montáž u zákazníka, vztah k okolnímu prostředí a pevné zasazení.

Přesný výběr materiálu i technologie

Měřidla hrají ve fázi plánování jasný prim. Úvodním přesným měřením můžete stanovit spotřebu materiálu, souvztažně i jeho cenu. Rozměry vám také pomohou určit způsob spojů, technologii výroby. V případě přípravy zakázky v dílně a následném převozu a montáži u zákazníka i způsob dopravy a stupeň montáže na jiném místě.

Měřidla ke své práci potřebují všechny další řemeslné obory. Stavební činnost musí být pevně svázána s dodržením plánu, měřidla zde pomáhají kontrolovat i rovnost povrchů pro pokládku podlah, zajištění dobré funkce izolace, správné instalace oken i střešních krytin.

Pohotová kontrola

Servisní práce v oboru topení, voda, zavádění a opravy plynových rozvodů pracuje s jemnějšími rozměry. Při přípravě závitů k vytvoření pevného spoje je neocenitelným pomocníkem kalibr. I zde můžou řemeslníci pracovat s měřidly, ale kalibr je v tomto případě rychlejší a pohotovější. Kalibr pro kontrolu vnitřního i vnějšího závitu velmi rychle potvrdí dostatečnou hloubku, stoupání i směr provedení.

Měřidla a kalibry by měli patřit mezi základní vybavení každé řemeslné dílny. Vybírat můžete klasická měřidla, výsledek odečítáte z běžné stupnice. Měřidla jsou citlivá zařízení. Pro použití ve výrobě jsou tak vždy vyráběna s ohledem na možné necitlivé zacházení nebo pád. Stupnice nejsou tištěny na povrchu, ale často opatřeny rýhováním, materiál je odolný vůči mechanickému poškození, vlhkosti i prachu. Samozřejmě zvlášť jemná zařízení jsou chráněna speciálním pouzdrem.

Moderní technologie rozvíjí a zpřesňují i měření v terénu. Řada zařízení je vybavena displejem, pracuje s laserovým naváděním a nechybí ani možnost připojení k počítači a následné práci s daty.


← Zpět na blog