Kalibr je řazený mezi měřící nástroje. Neslouží však ke zjištění přesné velikosti či hloubky, svým řešením představuje protikus, se kterým se jednoduchým přikládáním poměřuje zhotovovaný výrobek.

Pohotové ověření zhotovených výrobků

Kalibry se používají nejčastěji pro měření nebo ověřování přesnosti vnitřních rozměrů. Mezní kalibr má dvě válcová zakončení, či zakončení podle požadavku. Správná strana musí otvorem hladce projít, špatná naopak průchod nedovolí. Pokud zhotovený obrobek nevyhoví této jednoduché zkoušce, je vyhodnocený jako zmetek. Stejný princip využívá kalibrace i pro kontrolu vnějších rozměrů. Součástka ze správné strany musí bez použití velké síly projít, z druhé strany ne.

Kalibry je možné využít v sériové výrobě. Zapojením do výstupní kontroly rychle a snadno ověříte přesnost a kvalitu zhotovovaných výrobků. Pokud dochází k poškození frekventovaně užívané formy, či jiné změně rozměrů – již s prvními vadnými kusy můžete proces pozastavit a upravit na požadované hodnoty. Snížením zmetkovosti ušetříte nejen materiál, ale také čas a pracovní sílu.

Normované velikosti i atypy

Kalibry je možné vybírat v normovaných řadách podel velikosti, směru i úhlu stoupání. Běžnou praxí je také výroba kalibrů atypických velikostí a tvarů. K výrobě měřidel je vždy používaný pevný materiál s vysokou odolností vůči mechanickému opotřebení nebo poškození. Specializované firmy vám zajistí okamžitou dodávku veškerých potřebných měřidel. Kalibr můžete jednoduše vybrat a objednat například prostřednictvím obchodu www.kalibry.cz . V případě potřeby je možné také zajistit kalibrace měřidel v akreditované laboratoři, která splňuje normy ISO.

Využijte lépe výrobní potenciál vašeho provozu a přispějte vyšší kvalitě. Kalibr je jednoduchý nástroj, který sníží náklady na výrobu a zajistí neměnnou vysokou úroveň zhotovovaných obrobků.


← Zpět na blog