U řady servisních nebo výrobních prací je třeba zajistit přesné měření závitových otvorů. Pro vytvoření dokonalého těsného spoje a snadnou manipulaci při montáži i demontáži je potřeba vždy vytvořit přesnou pozici, rozteč i kolmost vnitřních závitových otvorů.

Vynikající pomůckou jsou trny a závitové kroužky. Velmi jednoduchý kalibr se snadno ovládá, umožní okamžitě zjistit a potvrdit vyhovující stav měřeného závitu. Trny i závity můžete vybírat v naší nabídce podle standardních velikostních řad jako metrické závity ISO, přesnost dle DIN 13. Nabízíme vám však i výrobu kalibrů na míru s možností jiné tolerance nebo levého stoupání.

Dobré závitové kroužky a zmetkové

Závity pracují s dvojí možností – jako dobrý závitový kroužek a zmetkový. Stejně tak závitový trn můžete využít pro ověření opotřebení kroužku, nebo ke kontrole správně provedeného nového spoje.

Trn se velmi jednoduše nasadí na kroužek, v případě kontroly opotřebení závitu se jednou pootočí. Při možném provedení jedné otáčky je zřejmé, že je závit v pořádku pro další využití. Pokud trn dovolí další šroubování, jasně potvrzuje, že je závit již volný a neodpovídá normě pro pevné ukotvení. U nových kroužků pracuje kontrola s opačným systémem. Správně zhotovený nový kroužek dovolí plné našroubování trnu. V případě zaseknutí je třeba závit upravit.

Okamžitá kontrola

Kalibry se osvědčují v malé výrobě pro okamžitou kontrolu připravovaných spojů – například při zavádění rozvodů vody nebo plynu, kdy se napojované trubky či vývody pro kohouty potýkají s velkým mechanickým namáháním a je nutné zajistit maximální přesnost a těsnost. Upotřebení najde měřící kalibr i v zámečnických dílnách nebo při vytváření konstrukčních prvků. Při velké výrobě dílů a zařízení kalibry výrazně zefektivní práci. Pomáhají ihned odhalit špatné nastavení strojů, výrazně snižují zmetkovost a plýtvání materiálem. Tím přímo ovlivňují nižší nákladovost a lepší výkon firmy.

 


← Zpět na blog