Unifikovaný americký závit: Kdy vznikl a na jaké typy se dělí?

Unifikovaný palcový závit, tzv. americký, je druh závitu používaný především ve Spojených státech a Kanadě. Zástupci normalizačních společností Kanady, USA a Anglie závit poprvé schválili už v roce 1948 ve Washingtonu, ale definitivní návrh prošel až v roce 1960.

Základní dělení

Základní řada unifikovaných závitů nese podle ČSN ISO 68-2 označení UN. Další označení jsou: UNC (coarse) – hrubý, UNF (fine) – jemný, UNEF (extra fine) – zvláště jemný (řady s proměnnou roztečí), UNS – řady se stálou roztečí. Tento systém závitů je platný pro všechy země s palcovým systémem.

Popis závitu

Unifikovaný palcový/americký závit má stejný profil jako závit metrický (ISO68) s vrcholovým úhlem 60°. Avšak průměry a stoupání jsou dány v palcové míře dle normy ISO725. Oproti Whitworthovu závitu (Wz) došlo ke dvěma zásadním změnám: za prvé se změnil  profil závitu (Whitworthův závit má vrcholový úhel jen 55°), za druhé byly závity do určitého rozměru stanoveny v pravidelnější řadě a označeny nikoliv zlomkem, ale pořadovým číslem (0-12). Z nich odpovídá rozměry a stoupáním Wz pouze závit s pořadovým číslem 5. Zbytek UN závitů jsou svými rozměry shodné s Wz.

V případě, že byste si potřebovali opatřit kalibr s americkým závitem na míru, atypické tolerance či levé stoupání, tak vám rádi vyhovíme.


← Zpět na blog